Tekil mesaj gösterimi
Alt 09 Mart 2023, 17:14   #3
Zeze
Zeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Standart Yanıt: 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü ile Yazılar

Ulusal Marş Ne Demektir?
Ulusal Marşlar (Milli Marşlar) ,bir ulusun bağımsızlığını simgeleyen müzik parçalarıdır. Bayrağı ve ulusal barışı olan bir ulus özgür ve bağımsız bir ulustur. Özgür ve bağımsız bir ulus olan Türk ulusunun marşı İstiklal Marşı’dır

İstiklal Marşımızın Yazılması
Kurtuluş Savaşı başlamıştır. Genel Kurmay Başkanı İsmet paşa(İnönü)cephede savaşa askerlerin moralini yükseltecek ulusal duygularını güçlendirecek ve onları coşturacak ulusal bir marşımızın olmasını düşünüyor ve istiyordu. Milli Eğitim Bakanlığı bu düşünceyi benimseyerek bir yarışma düzenledi. Yarışmayı kazanan şaire 500 lira (500 altın) ödül vereceği halka duyuruldu. Verilen süre içerisinde yarışmaya 734 şiir gönderildi. Bu 734 şiirden 728şiir elendi, geriye 6 şiir kaldı. Aynı zamanda milletvekili de olan Şair Mehmet Akif ulusal marş olan bir şiirin para ödülü karşılığı yazılmasına karşı olduğundan bu yarışmaya katılmamıştı. Bir arkadaşım ısrarı ve ricasıyla son anda yarışmaya katıldı. Yazdığı şiir, seçilen 6şiirle birlikte ordu komutanlarına gönderildi. Ordu komutanlarına gönderilen bu 7şiir arasından Mehmet Akif Ersoy’un eserini birinci seçtiler.

İstiklal Marşımızın Kabulü
Ordu komutanları tarafından birici seçilen Mehmet Akif Ersoy’un şiiri Milli Etim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından 1 Mart 1921 günü TBMM’de okundu. Çok beğenildi. Aynı günü defalarca okutuldu. Ancak oylama yapılmadı. Oylama 12 Mart 1921tarihinde yapıldı ve şiir İstiklal Marşı olarak kabul edildi. Şiiri İstiklal Marşı olarak kabul edilen Mehmet Akif Ersoy verilen ödülü (500lirayı) Ben bu şiiri para için yazdım diyerek bu parayı Türk ordusuna bağışladı,

Mehmet Akif İstiklal Marşı’nı ulusumuza armağan etmiş ve safahat adlı kitabına almamıştır, Nedenini sorulduğunda o şiir artık benim değildir. O ulusun malıdır.” demiştir.

Bu Gri Şehrin Tüm Yollarını Rengarenk Boyamak İster,
Bazen Kızar Dünyaya ama Sadece Kendini Üzer...
Göremezler, Kalbindeki Elmasa Erişemezler,
Kanatlarını Rüzgara Açmış, Dur Diyemezler...
Onun Bir Düşü Var ki Asla Bilemezler!

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
  Alıntı