Tekil mesaj gösterimi
Alt 15 Eylül 2023, 17:03   #1
Charismax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere gizlidir.
Standart Xenforo hosting searh_index hatası nedeni ve çözümü

Xenforo hosting searh_index hatası nedeni ve çözümü

Öncelikle bu konu Charismax tarafından kendi havalı özgün anlatımıyla kendisin'den alıntılanmıştır...

Xenforo kategorisi olmasa bile'ki gerek yok bence bir anlatımdır yapalım dedik..

Genel olarak bu charismax manyağı hem soruyu sorar hem çözer hem kendi sorununu cevaplar.. Ama genel'de gördüğüm bir problem olduğu için biraz boş yapıp kastırıcam konuyu.. Bunu size xenforo yapımcıları bile açıklamaz çünkü onlar uyumlu hosting'i kendi bünyelerinde belirtip satıyorlar zaten.. Neyse...

Neyse babacığım...

Xenforo kullanıyorsunuz.. Orta ölçekli bir hosting firmasına kurulumu yaptınız.. Siteniz on numara 5 yıldız sorunsuz işliyor... Tabi genel forum değilseniz yeni eklentiler'de ajax sorunları çıkacaktır kapsamlı sitelerin hosting seçimleri özenli olmalıdır.. Ama biz burası gibi orası gibi sade yerlerden bahsediyoruz...

Aradan zaman geçti.. Hosting firmanız bir sorun yaşadı... Bir kaç gün kapandı açıldı v.s ... Destek bileti açtınız bilgi aldınız.. Size dediler'ki HOSTİNG VERİ MERKEZİMİZİ DEĞİŞTİRİYORUZ SORUNLAR EN KISA SÜREDE GİDERİLECEKTİR SABRINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER diye bilgilendirme yaptılar.. Sizde ha tamam o zaman bu'gün yarın açılır sitem dediniz içiniz rahat etti...

Hosting firmanız düzeldi.. Siteniz açıldı.. (Sorunsuz çalışan siteniz)

Sessiz sakin bir siteniz var zaten.. Konu açtınız gönder dediniz.. Konu gönder diyince size ekranda sunucuda bir hata oluştu dedi siteniz.. Ve siz olur böyle şeyler hosting yeni yeni oturuyor dediniz.. Tekrar gönder dediniz yine aynı hatayı aldınız.. Bu hata direk gönder dediğinizde naklen ekrana gelen kullanıcıya gösterilen hatadır orada kafanız karışmasın..

Sonra tarayıcıyı kapatıp açtınız sitenize girdiniz.. Gördünüz ki birden fazla kez aynı konuyu açmışsınız.. Hani hata veriyordu? Diye düşündünüz.. Eğer akıllıysanız admin panel'den kontrol etme gereksinimi duyarsınız.. Öz dosya hataları orada gösterilir detaylıdır bu program dili bilgisi ister azıcık.. (Konsoldan hatayı göremezsiniz...)

Baktınız admin panele kırmızı yazılarla size şunu vermiştir..

PHP- Kodu:

XF
\Db\ExceptionMySQL statement prepare error [145]: Table './forumjzb_nesly/xf_search_index' is marked as crashed and should be repaired src/XF/Db/AbstractStatement.php:230 
Bu ne ki dediniz? Aklınıza hosting firması geldi sormak istediniz çünkü anlam veremediniz.. Ama bunun çözümü hosting firmasını bağlayan bir durum değil.. Çünkü sana hizmeti aktif etmiş yeni makinaya taşımış siteni.. Bu onu çözemez.. Eğer forum bilgisi xenforo bilgisi varsa belki ücret karşılığı yardımcı olur yada hallederiz paşam der .. Günümüz'de hosting şirketleri xenforunun yapısını bilse bile çözüm olarak müdahale edeceği yeri tam bilmez kurcalaması lazım..

Neyse bu ne hatası ? Öncelikle hatayı giderelim sitenizi normale çevirelim size hatanın nedenlerini en sonda açıklayayım...

Yukarıda'ki hata diyor'ki.. Benim tablomda bir bozukluk var bunu onarman gerekiyor.. Veri aktarımı sırasında bağlantım gitti bende gerekli tablonun verilerini tam çekemedim.. Sen bunu düzeltmezsen sana konu açamam konu içi aramalarda yardımcı olamam diyor.. Önce tabloyu onar diyor.. Sonrada arkadasından bir ses.. Aslında ben konu açmana izin veririm ama BUNALDIM SIKIŞTIM diyor.. Yani en sonda sebebi olan o açıklamayı okuyunca burada ne dediğimi anlayacaksınız...

Neyse :

Hatanın dilini öğrendik.. Beni onar diyor..

Veritabanı tablolarına giriyorsun..

search_index tablosunu buluyorsun.. Burada onarım yapılması gerekiyor ama tavsiye etmiyorum.. Onarım hostingin veri kaynağında ek iş gücü oluşturacaktır.. Bu sefer size çıkış yap hatası verecektir..

Direk search_index tablosunu boşaltın.. Zaten tabloya girdiğiniz'de tam dolu yazar veya kapsam dışı veya oluşturulamadı yazar.. Bunu boşaltın..

Siteniz düzelecektir..

Bu tablo aslen görev olarak site içi index tablosudur.. Yani konu içi mesajları görüntüleyen depolayan basit bir tablodur.. Aynı zamanda site içi arama yapılmasını sağlayan bir tablodur ve benzer konu eklentisinide bağlayan bir tablodur .. Tabi benzer konu eklentisini burada kullanmadığımız için o konu ayrı bir anlatım ister..

Şimdi bu tabloyu boşaltınca site içi arama yaptığınızda konu bulamazsınız.. 3 gün sonra deneyin cronlar (zamanlanmış görevler) çalışınca aktif hale dönecektir.. Ha yok hemen olsun arama bana lazım diyorsanız.. Xenforo araçlar kısmından çalıştır yapın anlık işinizi görür ama tavsiye etmem.. Hostinginiz zayıf'ki zaten bu problemi aldınız..

Şimdi nedeni'ni açıklayayım...

Xenforo zamanlanmış görevlerde cron işlemleri vardır.. Saatlik temizlik... Günlük temizlik ve ileri tarihli temizlikler.. Bunlar hostinginiz iyi ise zamanında çalışır saati saatine işler.. Hosting mesela 2 gb ram 1 cpu ise saati zamanı gelse bile birden fazla işlem olduğu için anlık işlem yapamazlar o kendi içinde zamana yayar.. Mesela kullanıcı terfi sisteminin geç üyelere yansımasının sebebi budur..

Hostin kapandığı an itibari ile gün veya o gün sizin zamanlanmış görevlerin çalışma günüyse geçmiş olsun... Çünkü xenforo'da şöyle bir özellik var.. Hosting bağlantısı kesildiğinde.. Yada benzer olarak upgrade çekildiğinde.. Bütün sistem kendisini başa alır sıfır km' misali yeniden programlanır tüm ayarlar..

Bu hosting'in kendisine gelmesiyle eski yarım kalan işlemler üzerine bu yeni ileri zamanlı işlem görevleri geldiği için tabloyu otomatik boşaltmadan üstüne bindirmiş tabloyu şişirmiştir.. Bu'da size aşşağıda'ki hatayı verir sitede konu açmanızı engeller..

PHP- Kodu:

XF
\Db\ExceptionMySQL statement prepare error [145]: Table './forumjzb_nesly/xf_search_index' is marked as crashed and should be repaired src/XF/Db/AbstractStatement.php:230 

Soruları alayım ? Yok almam soruluk bişi yok.. Rica ederim ..

Bu çift konu gönderme olayını internetinizde olan zayıf bağlantının bug' lak(g) ı ile karıştırmayın...

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Beni her insan sevebilir.. Her insan çekemez.. Arada' olan farkın mesafeyi ölçümü kıtalar'dır..

Konu Charismax tarafından (15 Eylül 2023 Saat 17:10 ) değiştirilmiştir.
  Alıntı